تامین پروتیین برای جمعیت روز افزون جهان یکی از چالش های بزرگ پیش روی بشر است.در حال حاضر عمده پروتیین تولیدی از چارپایان بدست می آید.با این وجود پرورش چارپایان سبب تشدید مشکلات محیط زیستی از جمله گرمایش زمین، مشکل کم آبی و فرسایش خاک و … می شود.از سوی دیگر ضریب تبدیل مواد غذایی مورد استفاده چارپایان به پروتیین در بسیار پایین است.یکی از بهترین منابع پروتیین در جهان حشرات خوراکی هستند.حشراتی همچون میلورم، کرم ابریشم، جیرجیرک، ملخ و مگس سرباز سیاه.

کیفیت لارو تا حد زیادی به پسماند مواد غذایی مورد استفاده آن بستگی دارد. این محصول کاندیدای مناسبی برای کاربردهای مختلف از قبیل مدیریت پسماند و مواد آلی، گنجاندن در خوراک دام به عنوان منبع پروتئینی میباشد.

یکی از مزایای بزرگ پرورش مگس سرباز سیاه علاوه بر تولید پروتیین فراوری پسماندهای آلی و تبدیل آن به محصولات مفید است.از این طریق بخشی از مشکلات مربوط به تجمع زباله ها که سبب گرمایش زمین و بسیاری از مشکلات زیستی می شود برطرف می شود.در حال حاضر فراوری پسماندهای زیستی (biowaste) به صورت بسیار محدود انجام می شود.با این وجود چند سالی است که تبدیل پسماندهای آلی توسط لاروهای مگس سرباز سیاه بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

مگس سرباز سیاه چیست؟

مگس سرباز سیاه با نام علمی Hermetia illucens یکی از منابع پروتیین است که در کنار میلورم بسیار مورد توجه قرار گرفته است.لاروهای این مگس یکی از منابع عالی پروتیین برای انسان و آبزیان و پرندگان است.در حال حاضر در کنار تحقیقات وسیع دانشگاهی پرورش این حشره، کارآفرینان زیادی در سرار دنیا را ترغیب کرده تا بر روی پرورش و تکثیر مگس سرباز سیاه سرمایه گذاری کنند.